Keď skvelého Lašáka skolil Rob
Základná skupina
Úvod turnaja sme začali pred obedom proti Ukrajine. Tréner František Hossa naznačil, že súpera nehodláme podceniť a máme pred ním rešpekt. Slováci pred prakticky ,,domácim" publikom začali svižne. Pri vylúčení Bartečka sa v 5. minúte strelecky presadil Gáborik a poslal Slovensko do vedenia 1:0. Ofenzívna aktivita našich reprezentantov rástla a minútu pred koncom ju využil Marián Hossa. Hokejisti spod Tatier sa tak dostali do pohodlného vedenia 2:0. Ukrajinský brankár sa však medzičasom rozchytal a jeho skvelé zákroky zabránili ďalším slovenským gólom. Zápas skončil futbalovým výsledkom 2:0.
Druhé stretnutie čakalo slovenskú družinu večer o ôsmej. Slováci žiarili pred zápasom pohodou, ktorú chceli preniesť aj do zápasu proti Američanom. Dôležitým momentom duelu bolo vylúčenie kapitána Druryho v 11. minúte, za ktorý dostal 5+DZ. Atakoval nebezpečným kroščekom Čierneho. Slováci túto presilovku využili po 30 sekundách a prvý presný zásah stretnutia si pripísal Demitra. V druhej časti zápasu sa "roztrhlo vrece s gólmi" a na konci druhého dejstva ukazovala svetelná tabuľa skóre 3:3. V poslednej dvadsaťminútovke zahviezdil nielen Ján Lašák, ale na druhej strane si tyčky postavil dobre taktiež Conklin. Ďalšieho gólu sme sa nedočkali, zápas skončil remízou 3:3. Po zápase oznámil Peter Bondra generálnemu manažérovi Šťastnému, že na šampionát nepricestuje, preto bol na súpisku dopísaný Andrej Meszároš.
Posledný zápas základnej skupiny sme hrali proti krajine "tisícich jazier" - Fínsku. Súboj začal v obrovskom tempe. Už v 7. minúte padol prvý gól stretnutia. Sieť fínskej brány prevetrala strela Mariána Gáboríka. Z gólu sme sa radovali iba necelé 3 minúty, pretože krátko na to vyrovnal Hentunen. O dve minúty sa kričalo znova gól. Po skvelom úniku a nahrávke Demitru zakončoval Bartečko. V úvode druhej tretiny pri vylúčení Bartečka Fíni znova vyrovnali. Šatanovi sa remízový stav nepozdával a inštinktom ,,tichého zabijaka" stihol do konca druhej 20-minútovky poslať svoj tím do vedenia. V poslednej časti hry sa slovenská reprezentácia aj vďaka skvelej atmosfére rozstrieľala. Na záver stretnutia pridala ešte dva góly. S konečným skóre 5:2 sa nám podarilo zvíťaziť nielen v tomto stretnutí, ale aj v skupine a postup do osemfinále sme mali istý.
Osemfinálová skupina
Slováci aj Česi vstúpili do osemfinálových skupín bez prehry. Výber Slovenska pokračoval v skvelej hre a po výhrach nad Rusmi (2:0), Dánmi (8:0) a remízou proti Švédom 0:0, skončil osemfinálovú skupinu na prvom mieste. Po skončení osemfinále sme, rovnako ako česká reprezentácia, zostali stále neporazení.
Štvrťfinále
Slováci sa presťahovali vlakom z Ostravy do Prahy v dobrej nálade.V Prahe sa zrodilo prvé prekvapenie, keď domáci Česi vypadli proti nebezpečným Američanom.
V štvrťfinalé nás čakalo zradné Švajčiarsko. Vstup do stretnutia bol dobrý, no v krátkom slede prišli dve vylúčenia, ktoré boli nekompromisne potrestané. V 10. minúte prišla tvrdá rana v podobe švajčiarskeho gólu. Presný zásah znamenal pre Slovákov prelomenie 226 minút bez inkasovaného gólu. Na Gerberovi si vylámali zuby asi všetci hráči s dvojkrížom na hrudi. Slovenský tlak bolo cítiť a v 32. minúte bol odmenený vyrovnaním z hokejky Štrbáka. V druhej tretine sa nám podarilo dostať do vedenia vďaka Chárovmu gólu. Demitra v poslednej časti zápasu pridal ″čerešničku na torte″ a Slovensko sa mohlo radovať z postupu.
Semifinále
Do tohto zápasu sme nastupovali s hladom po medaile. Pred súperom ako Kanada sme mali rešpekt, avšak do zápasu sme vstupovali bez strachu. Prvá tretina sa začala ako väčšina dôležitých zápasov, vyčkávaním na chybu, ktorú urobí super. Slováci sa dostali do pár sľubných šancí, ale nepodarilo sa im ich využiť. 10 sekúnd po začiatku druhej 20-minútovky sa pri odrazenom puku nečakane objavil Miroslav Šatan a svoj tím poslal do minimálneho vedenia. V druhej tretine sa zranil Ľuboš Bartečko, ktorý tímu veľmi chýbal. Kanaďanom sa vďaka ,,delovke" Briereho podarilo vyrovnať. V tretej tretine prišiel osudový moment zápasu. Lašák išiel pre puk za bránu a bol nečakane faulovaný Niedermayerom, ktorý ho jasne podrazil. Tento zákrok však zostal rozhodcami nepovšimnutý. Lašák sa nestihol vrátiť do brány a pre Horcoffa nebol problém zavesiť puk do úplne odkrytej slovenskej svätyne.Tento moment bol rozhodujúci a zápas sme prehrali 2:1. Hráči po tomto zápase neskrývali sklamanie.
Boj o bronz
Tento zápas bol plný očakávaní. Vypredanou halou plnou Slovákov a Čechov sa ozývala najmä jedna otázka: ,,Dočkáme sa 4. medaile?" Českí fanúšikovia pravdepodobne držali palce práve nám, pretože USA bolo tímom, ktoré ich vyradilo z domáceho šampionátu.
Od úvodného buly uplynulo len 60 sekúnd a už sme hrali v oslabení. Ubránili sme sa a na oboch stranách sa začal svižný hokej. Prvú sľubnú akciu si vytvorili Američania, keď puk smeroval do brány, ale Chára obetavou rybičkou gólu zabránil. V prvej tretine si na americkom brankárovi vylámali postupne zuby Stűmpel, Demitra, Országh aj Majeský. Ani na druhej strane to nebolo inak. Ján Lašák si taktiež udržiaval čisté konto. Prvá tretina sa teda skončila bez gólov.
Slováci začali druhú časť hry presilovou hrou, šancu v nej mal Gáborík. V 27. minúte aktivitou hýril prvý slovenský útok, na Conklina letelo počas pár sekúnd hneď niekoľko striel. Najväčšiu šancu spálil Šatan, ktorý nedokázal bekhendom dvihnúť puk ponad ležiaceho Conklina. V 29. min pri Kukumbergovom vylúčení Westrum s Hallom niekoľkokrát zavarili nášmu brankárovi a neskôr Malone nedoklepol puk do odkrytej časti bránky. Rovnako dopadol na opačnej strane aj Stűmpel, potom neuspel pred Conklinom ani Országh. Aj po druhej 20-minútovke zostal stav nezmenený, 0:0.
V úvode záverečnej tretiny vykorčuľoval spoza bránky s pukom Hossa, jeho pokus zľava minul pravú žŕdku americkej bránky. Ani jeden z tímov nechcel spraviť chybu a tak defenzíva dominovala nad ofenzívou. V 49. min preveril Lašákovú lapačku Brown. Slováci mali šancu v presilovej hre, Šatan však puk letiaci vo vzduchu nedokázal trafiť. V 55. min dlho váhal so strelou osamotený Cullen a Chára mu puk stihol vziať. O minútu neskôr pri oslabení unikol Šatan, no jeho bekhendový pokus skončil na pozornom Conklinovi. V riadnom hracom čase sa nerozhodlo a diváci sa mohli tešiť na 10-minútové predĺženie.
Predĺženie sme začali presilovkou 4 na 3. Rozhodnutie mal na hokejke Šatan, jeho strelu však Conklin fantasticky vyrazil. Početnú výhodu sme nevyužili. Šance sa striedali na oboch stranách, ale ani jedna sa neskončila gólom a tak si hráči preverili svoje zručnosti v nájazdovom rozstrele.
Na slovenskej strane uspeli Šatan a Hossa, na americkej Drury, Cullen, Roach a Westrum. Hráči USA sa tak radovali z víťazstva a z prvej medaily z MS po ôsmich rokoch.
Ján Lašák po zápase: ,,Bol to vyrovnaný zápas, v ktorom mali ku koncu stretnutia o trochu viac síl Američania. Po včerajšom nešťastnom stretnutí s Kanadou sme sa zomkli, bojovali, no chýbalo nám viac šťastia v zakončení. Mali sme dostatok príležitostí skórovať v presilovkách, no nevedeli sme sa presadiť. Všetko sa potom rozhodlo v samostatných nájazdoch. Naši chlapci dali dva zo štyroch nájazdov, čo je dobré, no ja som dostal štyri góly a to hovorí za všetko. Nejaký ten nájazd som mal chytiť. Všetci sme veľmi sklamaní. Tento rok nám to nevyšlo, no nemusíme sa hanbiť a trápiť, pretože sme na ľade v každom zápase nechali všetko."
68. MAJSTROVSTVÁ SVETA V ĽADOVOM HOKEJI
(PRAHA, OSTRAVA: 24. APRÍL – 9. MÁJ 2004)
ZÁKLADNÁ SKUPINA B
SLOVENSKO – Ukrajina 2:0 (2:0, 0:0, 0:0)
Góly SR: 5. Gáborík (Kapuš), 20. Hossa (Bartečko)
SLOVENSKO – USA 3:3 (1:0, 2:3, 0:0)
Góly SR: 12. Demitra (Hossa), 27. Bartečko (Šatan), 34. Lintner (Országh, Hossa).
SLOVENSKO – Fínsko 5:2 (2:1, 1:1, 2:0)
Góly SR: 7. Gáborík (Stümpel), 12. Bartečko (Demitra, Hossa), 27. Šatan (Gáborík), 57. Gáborík, 60. Šatan
TABUĽKA ZÁKLADNEJ SKUPINY B: 1. SLOVENSKO 5 bodov, 2. Fínsko 4 b, 3. USA 3 b, 4. Ukrajina 0 b
KVALIFIKAČNÁ SKUPINA F
SLOVENSKO – Rusko 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)
Góly SR: 26. Hossa (Demitra), 40. Ron. Petrovický (Rast. Pavlikovský)
SLOVENSKO – Dánsko 8:0 (3:0, 4:0, 1:0)
Góly SR: 5. Demitra (Lintner), 15. Stümpel (Gáborík, Šatan), 19. Demitra (Bartečko, Hossa), 26. Šatan (Stümpel), 28. Chára (Meszároš, Demitra), 32. Lintner (Orzságh, Demitra), 38. Gáborík (Stümpel, Šatan), 60. Rast. Pavlikovský (Čierny)
SLOVENSKO – Švédsko 0:0
TABUĽKA KVALIFIKAČNEJ SKUPINY F: 1. SLOVENSKO 8 bodov, 2. Švédsko 8 b, 3. Fínsko 7 b, 4. USA 5 b, 5. Rusko 2 b, 6. Dánsko 0 b
ŠTVRŤFINÁLE
SLOVENSKO – Švajčiarsko 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)
Góly SR: 32. Štrbák (Šatan, Čierny), 38. Chára (Hossa), 50. Demitra (Lintner)
SEMIFINÁLE
SLOVENSKO – Kanada 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
Gól SR: 21. Šatan (Štrbák)
O BRONZ
SLOVENSKO – USA 0:1sn (0:0, 0:0, 0:0 – 0:0, 0:1)
KONEČNÉ PORADIE: 1. Kanada, 2. Švédsko, 3. USA, 4. SLOVENSKO: Lašák, Križan, Staňa – Lintner, Chára, Štrbák, L. Čierny, Meszároš, Graňák, Mezei, Ivan Majeský – Šatan (kapitán), Demitra, Gáborík, Marián Hossa, Stümpel, Bartečko, Országh, Rast. Pavlikovský, Ron. Petrovický, Kapuš, Kukumberg, J. Kolník, J. Štefanka, tréner František Hossa, , 5. Česko, 6. Fínsko, 7. Lotyšsko, 8. Švajčiarsko, 9. Nemecko, 10. Rusko, 11. Rakúsko, 12. Dánsko, 13. Kazachstan, 14. Ukrajina, 15. Japonsko, 16. Francúzsko
FINÁLE: Kanada – Švédsko 5:3
Najlepší strelec: Heatley (Kanada) 8 gólov; najlepší nahrávač: Dvořák (Česko) 7 asistencii; najproduktívnejší hráč: Heatley (Kanada) 11 bodov; najlepší brankár: Lašák 95,38%; najužitočnejší hráč: Heatley (Kanada)
All Stars MS: Lundqvist (Švédsko) – Chára, Tärnström (Švédsko) – Peltonen (Švédsko), Heatley (Kanada), Jágr (Česko)