Striebro venované Demitrovi
Druhýkrát sa organizátormi hokejového sviatku stala viac ako jedna krajina. V roku 1930 to boli až tri. Tentoraz len Fínsko a Švédsko. Menil sa systém turnaja. Šestnásť účastníkov MS bolo rozdelených do dvoch skupín po osem členov, predtým to boli štyri skupiny po štyroch. Pred štvrťfinále musel odohrať každý tím o zápas viac. Posledný z každej skupiny vypadol do nižšej divízie MS. Vo štvrťfinále na seba narazili tímy, čo proti sebe hrali už v skupine. Až semifinále sa hralo krížovým spôsobom.
Slovenskú reprezentáciu viedol prvý raz ako hlavný tréner Vladimír Vůjtek. Jeho asistentom bol Jerguš Bača. Slovenský hokej prišiel 7. septembra 2011 pri leteckom nešťastí o svoju legendu – Pavla Demitru. V sezóne 2010/11 ho trénoval v Jaroslavli práve Vůjtek. A tak bola celá cesta reprezentácie na MS 2012 venovaná aj spomienke na Demitru. Slovensko potrebovalo vysoké umiestnenie, aby sa kvalifikovalo automaticky na ZOH 2014, čo sa mu jasne podarilo. Kapitánom výberu SR bol Zdeno Chára. Slovenský tím odohral všetky duely v hlavnom meste Fínska v Helsinkách.
76. MAJSTROVSTVÁ SVETA V ĽADOVOM HOKEJI
(HELSINKI, ŠTOKHOLM: 4. – 20. MÁJ 2012)
Prvý zápas – piatok 4.5.
Duel začali lepšie Kanaďania, keď v 15. minúte Benn prekonal Hamerlíka. Na začiatku druhého dejstva Tatar vyrovnal. Kanada potom gólmi Eberleho a Ladda odskočila do vedenia 3:1. Bartovič síce ešte znížil, ale Slovensko s favorizovaným súperom prehralo. Turnaj sa skončil pre zraneného Kudroča.
SLOVENSKO – Kanada 2:3 (0:1, 1:2, 1:0)
Góly SR: 22. Tatar (J. Mikúš), 43. Bartovič (Bližňák, Marcel Haščák)
Druhý zápas – nedeľa 6.5.
V bránke SR sa prvýkrát predstavil Laco. Keď ho v 8. minúte prekonal Pesonen, tak nikto netušil, že to bude jediný gól stretnutia. Fíni umnou hrou ubránili výsledok. Na Vehanena mierilo celkovo 26 pukov, a to Slovákov brzdili v záverečnej tretine vylúčenia.
SLOVENSKO – Fínsko 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)
Tretí zápas – pondelok 7.5.
Pred duelom bol na súpisku SR dopísaný Handzuš. Američania boli nabudení víťazstvom nad Kanadou 5:4 po predĺžení. Slováci ich zaskočili gólom hneď v prvej minúte, keď Hudáčkovu strelu poslal v skrumáži do Howardovej siete Graňák. Na druhý gól SR odpovedal Faulk znížením už o 37 sekúnd. Šesť sekúnd pred prvou sirénou navýšil vedenie Slovenska Sekera. Gól do šatne dali aj Američania, a to keď Paul Šťastný využil v 39. minúte ich presilovku 5 na 3. Výhru Slovenska pečatil gólom do prázdnej bránky Šatan.
SLOVENSKO – USA 4:2 (3:1, 0:1, 1:0)
Góly SR: 1. Graňák (L. Hudáček), 16. Radivojevič (Kopecký, Handzuš), 20. Sekera (Bližňák), 60. Šatan
Štvrtý zápas – streda 9.5.
Graňák opäť rýchlo otvoril skóre. Rymarevovi sa podarilo v 11. minúte vyrovnať. Slováci mali streleckú prevahu, ale Jeremejeva prekonali zase až v závere druhého dejstva. V úvode tretej tretiny Puškarjov opäť vyrovnal, ale po góloch Kopeckého dosiahlo Slovensko jednak “povinné“ víťazstvo.
SLOVENSKO – Kazachstan 4:2 (1:1, 1:0, 2:1)
Góly SR: 2. Graňák (Šatan, L. Hudáček), 38. L. Hudáček (Graňák, Chára), 49. Kopecký (Baranka, Sekera), 60. Kopecký (Handzuš, Radivojevič)
Piaty zápas – sobota 12.5.
Aj v dueli s Bielorusmi vsietili Slováci pomerne rýchly úvodný gól. O zápase rozhodla prvá desaťminútovka druhej tretiny, po ktorej Slovensko viedlo už 5:0. Za Bielorusko korigoval výsledok Kalužný. Trestné strieľanie Kovyršina chytil Laco.
SLOVENSKO – Bielorusko 5:1 (1:0, 4:1, 0:0)
Góly SR: 7. Sekera (Baranka, Handzuš), 24. Radivojevič (Sekera), 25. Miklík (J. Mikúš, Tatar), 26. Kopecký (Radivojevič), 27. J. Mikúš (Tatar, Miklík)
Šiesty zápas – nedeľa 13.5.
Keďže Švajčiari prehrali s Francúzmi 2:4, tak bol tento zápas pre nich existenčným. Body však potrebovali aj Slováci. Vysoko taktický duel rozhodol jediný gól Tatara už v prvej tretine. Súboj brankárov Laco vs. Berra vyhral ten slovenský, ktorý vychytal svoj jediný shutout na turnaji. Pre zlomeniny rúk sa MS skončili pre Graňáka i Hossu.
SLOVENSKO – Švajčiarsko 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Gól SR: 19. Tatar (J. Mikúš)
Siedmy zápas – utorok 15.5.
Napriek dvanástim doposiaľ získaným bodom, Slovensko nemalo stále istý postup do štvrťfinále. Potrebovalo naň získať s Francúzskom aspoň bod. Duel začali lepšie Slováci, ktorí v 7. minúte viedli už 2:0. Francúzi ale okamžite znížili a v 15. minúte dokonca vyrovnali. Slovákov poslal presilovkovým gólom do vedenia opäť Handzuš, ale Fleury gólom do šatne vyrovnal na 3:3. Hneď po návrate z kabíny sa presadil Radivojevič. Toto vedenie však netrvalo ani päť minút a Roussel prekonal štvrtýkrát Laca. Branko prestrelil Hueta znova, tentoraz bol jeho presilovkový gól cez cloniaceho Handzuša už víťazným. Slovensko postúpilo do štvrťfinále MS po piatich rokoch.
SLOVENSKO – Francúzsko 5:4 (2:2, 1:1, 2:1)
Góly SR: 3. Bartovič (Bližňák, Sekera), 7. Kopecký (Radivojevič), 36. Handzuš (Chára, Sekera), 41. Radivojevič, 51. Radivojevič (Sekera)
TABUĽKA ZÁKLADNEJ SKUPINY H: 1. Kanada 19 bodov, 2. USA 16 b, 3. Fínsko 15 b, 4. SLOVENSKO 15 b, 5. Francúzsko 9 b, 6. Švajčiarsko 6 b, 7. Bielorusko 3 b, 8. Kazachstan 1 b
Ôsmy zápas – štvrťfinále – štvrtok 17.5.
Kanaďania stratili v základnej skupine len dva body, aj preto boli vysokým favoritom duelu. Papierové predpoklady narušili úvodné šťastné dva góly Slovákov. Kanaďania do prvej prestávky znížili a v druhej tretine zasypali Laca strelami. Dva z pukov prešli za jeho chrbát, a tak Kanada viedla 3:2. Keď Bartovič po akcii Tatara vyrovnal, tak Kanaďania začali byť nervóznejší. Ich frustrácia z vyrovnaného priebehu vyvrcholila nezmyselným faulom. Getzlaf narazil kolenom do Mikúša, za čo dostal kanadský kapitán trest 5+DKZ. Hneď po buly potrestal jeho faul Handzuš, keď tečoval Sekerovu strelu od modrej čiary do bránky Warda. Kanaďanom už nepomohla ani záverečná hra bez brankára a Slovensko sa tešilo z nečakaného postupu do semifinále.
SLOVENSKO – Kanada 4:3 (2:1, 0:2, 2:0)
Góly SR: 6. Kopecký (Radivojevič, Handzuš), 10. Šatan (L. Hudáček, Surový), 54. Bartovič (Tatar), 58. Handzuš (Sekera)
Deviaty zápas – semifinále – štvrtok 9.5.
Veľa Čechov sa už videlo vo finále, keď spoznalo svojho semifinálového súpera. O to viac ich zaskočil priebeh duelu. Šatanova strela prekvapila Kovářa a Slovensko viedlo. Druhá tretina patrila Čechom, ale z tlaku vyťažili len vyrovnávajúci gól Frolíka po vyhranom buly Plekanca. V úvode tretieho dejstva českých hokejistov pri vlastnej presilovej hra zaskočil Handzuš, keď Plekancovi pri rozohrávke vypichol puk a poslal ho Šatanovi do nájazdu. Ten ho excelentne premenil. Slovenské vedenie o chvíľu poistil “drzý“ Hudáček. Kovářa v českej bránke nahradil Štepánek. Česi zatlačili, ale Laca už neprekonali. Vari jediným Čechom, ktorý sa tešil z postupu Slovenska do finále, bol tréner Vůjtek.
SLOVENSKO – Česko 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)
Góly SR: 16. Šatan (Sekera, Baranka), 41. Šatan (Handzuš), 45. L. Hudáček (Surový)
Desiaty zápas – finále – štvrtok 9.5.
Duel o zlato začal famóznym gólom Cháru od modrej čiary. Viac z hry ale mali Rusi. Siomin v 10. minúte vyrovnal. Slováci “odišli“ fyzicky i psychicky v druhej tretine. Rusi v nej nasúkali Lacovi tri góly a mohli aj viac. Po góle Daciuka na začiatku záverečnej tretiny vystriedal Laca v bránke Hamerlík. Chára znížil na 2:5. Gólovú bodku za turnajom dal Malkin, najproduktívnejší hráč (19 b), najlepší strelec (11 g) a najlepší útočník MS. Rusi nestratili na šampionáte ani bod a tešili sa zo zaslúženého triumfu.
SLOVENSKO – Rusko 2:6 (1:1, 0:3, 1:2)
Góly SR: 2. Chára (Surový), 50. Chára (Surový, Šatan)
KONEČNÉ PORADIE: 1. Rusko, 2. SLOVENSKO: J. Laco, Hamerlík, J. Hudáček – Sersen, Baranka, Starosta, Chára (kapitán), Vydarený, Sekera, Graňák, Kudroč – Šatan, L. Hudáček, Hovorka, Handzuš, Surový, Bližňák, Bartovič, J. Mikúš, Marcel Hossa, T. Kopecký, Marcel Haščák, Tatar, Miklík, Radivojevič, tréner: Vladimír Vůjtek st., 3. Česko, 4. Fínsko, 5. Kanada, 6. Švédsko, 7. USA, 8. Nórsko, 9. Francúzsko, 10. Lotyšsko, 11. Švajčiarsko, 12. Nemecko, 13. Dánsko, 14. Bielorusko, 15. Taliansko, 16. Kazachstan
FINÁLE: Rusko –Slovensko 6:2
O BRONZ : Česko – Fínsko 3:2
Podľa direktoriátu IIHF bol najlepším brankárom Ján Laco, najlepším obrancom Zdeno Chára. Obaja sa zmestili aj do All-Stars zostavy turnaja.
Najproduktívnejšími hráčmi Slovenska boli na šampionáte: Andrej Sekera 9 b (2+7), Branko Radivojevič 8 b (4+4) a Michal Handzuš 7 b (2+5). Najlepším strelcom SR bol Tomáš Kopecký s piatimi gólmi.